Pomierzyn

kościół pw. Miłosierdzia Bożego

Pomierzyn- Pammin. Wieś oddalona o 4km od Kalisza, znana ze źródeł od 1337 roku. Własność kaliskich von Güntersbergów od XIV do XVIII wieku. Parafia od średniowiecza. Potem filia protestancka Wielkiego Poźrzadła. Nowy kościół zbudowano w 1869 roku, na miejscu starego. Zachował się stary, XIV- wieczny tryptyk z gotyckimi figurami, o wielkości 90-95 cm i z kolejnego ołtarza, datowanego na około 1500 rok. Poza tym we wnętrzu znajdowały się: barokowy krucyfiks z 1700 roku, dzwon o średnicy 76 cm z 1568 roku. W XIX wieku właścicielem majątku był Rudolf Modro. W 1939 roku zamieszkiwały tutaj 593 osoby.

Wszystkie informację dotyczące historii wioski zostały zaczerpnięte z książki Grzegorza Jacka Brzustowicza, „Rycerze i Młyn Szlifierski”, Kalisz-Choszczno 2004

Zbudowany w 1990 roku, obecnie w przebudowie zaplecze kościoła.