Biały Zdrój

kościół pw. św. Izydora Oracza

izydorW 1337 roku zapisany z nazwą Walstieb, był wsią opuszczoną. Według rejestru z 1349 roku, wieś Balsti, nadal w całości (60 łanów) była opuszczona.

Stara Średniowieczna Wieś. Najprawdopodobniej osada Białych Serbów z V-VI wieku. Wielokrotnie w XIV i XV wieku niszczona. Od XIV wieku wieś parafialna we władaniu von Güntersbergów do XVIII wieku. Patronat nad kościołem należał do Rady Miasta Kalisza. Elementy architektoniczne ze średniowiecznego kościoła znajdowały się przed 1945 rokiem w Muzeum w Szczecinie. Kościół klasycystyczny, ryglowy. Dzwon z 1826 roku o średnicy 68 cm. W 1939 roku mieszkało w tej miejscowości 398 osób.

Wszystkie informację dotyczące historii wioski zostały zaczerpnięte z książki Grzegorza Jacka Brzustowicza, „Rycerze i Młyn Szlifierski”, Kalisz-Choszczno 2004

Po wojnie kościół został przejęty przez katolików i poświęcony 1.12.1945 r. Święto patrona – św. Izydora – obchodzimy 15 maja.